Tuesday, March 16, 2010

kus osvrt za istoriskiot razvoj na likovnoto obrazovanie

Prvite pocetoci na likovno vospitanie i obrazovanie se vo anticko vreme, Platon i Aristotel vo svoite tekstovi mu pridavaat golemo znacenje na estetskoto vospitanie na mladite.
Profesionalnoto likovno obrazovanie vo Renesansata se odvivalo kaj poznati majstori-slikari, kako Verokio, Leonardo, Giberti i dr.,a kako ucebnici im sluzele tekstovite Traktat za slikarstvoto na Leonardo da Vinci, na Celino Celini, Leonbatista, Alberti i dr.
Klasicite na pedagogijata barale taa da se vovede vo ucilistata - nastava po crtanje, kako opstoobrazoven predmet. Jan Amos Komenski go preporacuva predmetot za da mozat mladite da naucat pravilno da nabljuduvaat, simetrija i vezbanje na rakata. Dzon Lok istaknuva deka so crtanjeto poveke se pamti.Zan Zak Ruso preporacuval crtanje po priroda i nejzinite formi i osobenosti. Pestaloci baral decata da crtaat pred da naucat da pisuvaat.
Vo vtorata polovina na 19 v. vo nastavata po crtanje se barala spretnosta, discipliniranosta, vestinata na kopiranje i imitativnosta, pri sto se upotrebuvale-stigmografskata metoda, metodata na kopiranje i crtanje po diktat. Pri krajot na 19 v, se pojavila reakcija na vakviot sistem na nastava i se pojavuva edno dvizenje so moto - Umetnost vo se-umetnost za se, sto vsusnost pretstavuvalo rehabilitacija na umetnickoto zanaetcistvo. Ova dvizenje se prosirilo vo Anglija, a potoa e preneseno vo Germanija pod mototo -Vospitanie so pomos na umetnosta i za umetnosta.
Vo pocetokot na 20 v. nastavata po crtanje navleguva vo psiholoska faza / vek na deteto - pedocentrizam - pretstavnici se Georg Kerenstajner, vo Germanija, koj formiral t.n. rabotna skola, Montesori vo Italija, Dekroni vo Belgija Negativnost na ova dvizenje e sto ne se ostvaruvala vospitno obrazovnata cel i razvivanjeto na kulturni naviki, tuku se baralo na brz nacin da se oformi profesionalno obrazovanie za vklucucvanje vo proizvodniot proces.
Posle Vtorata svetska vojna likovnoto obrazovanie navleguva vo pedagoska faza i go dozivuva svoeto vistinsko znacenie i vaznost vo obrazovanieto na mladite.
Kaj nas nastavata po crtanje e vovedena vo 20 v/ za osobeno postapno da se razviva posle osloboduvanjeto vo pedesettite godini na minatiot vek, a del od zalozbite sekako pripagaat i na osnovopoloznicite na makedonskata likovna pedagogija i umetnost-Niko Tozi, Vanco Gorgievski, Borka Lazeski, Dimce Protuger, Todorovski,Martinovski,Licenoski i dr/

Reminiscencii za umetnosta

Pobunuvanjeto protiv grdoto i zloto gi pokrenuvalo umetnostite na site vreminja, a ne kako sto nekoi mislat deka toa e blagosostojbata. delata sozdadeni kako reakcija na zloto se kako cveke na zloto. Losoto gi inspirira umetnicite a dobroto gi zaspiva. Filosofot ke remizira> Zloto i cvrstiot karakter, kako i kultot na ubavinata se uslov za sozdavanje na umetnici-tvorci.
Politickite granici ne gi sledat granicite na racionalnoto i internacionalnoto vlijanie na umetnosta.
Kako sto nema cisti nacii vo bioloska smisla taka nema i apsolutno cista nacionalna umetnost koja vo mala ili pogolema merka ne e i internacionalna. Cestite vlijanija od edna na druga umetnost ne mozat da ja zatvotat istata vo nacionalni ramki i nemoze vo sovinisticka nadmenost da slizi kako argument za kulturna superiornost i nadmenost na edna nacija nad druga.
Umetnikot e naucnik koj nesvesno smeta. Niza umetnicki pravci se vodeni od edna naucna misla /kubistite/.Bez umetnosta mnogu znaenja za svetot i zivotot bi bile osiromaseni.
Umetnosta bara golemi materijalni sredstva. Goleminata t.e. monumentalnosta ne go pravi edno umetnicko delo umetnost. Umetnosta e zavisna od parite, mecenite, sponzorite,ktitorite, kolekcionerite, trgovcite so sliki, galeristite,drzavnicite i dr, koi investiraat vo umetnosta no ne sekogas za potrebata na umetnosta i umetnikot . Umetnickoto delo e ramnoteza na dovrsenoto i nedovrsenoto.Kreativnosta e samo eden nepotpoln i apstrakten moment za sozdavanje na edno delo koe treba da se umee koga da se zavrsi.
Tezneejki kon slobodata kako estetski princip, osloboduvajki se od klasicnite ogranicuvanja i afirmirajki spontanost sovremenata moderna umetnost se potpira na potsvesnite, nagonski impulsi sto znaci taa poaga od gledisteto deka se e dozvoleno, deka slobodata na umetnickoto sozdavanje e neogranicena, deka se e opravdano ako se izrazuva neizrazlivo i se postignuva edna nova neobicna emocija i senzibilnost. Nikoj ne moze da uziva vo bilo koja umetnost, pa ni da ja razbere, ako ne go sfaka nejziniot jazik.

Monday, March 15, 2010

Урбан арт-графити

Во денешно време графитите ги има на секаде и секакви: смешни и грди, вешти и невешти,необични,љубовни ,политички итн.Ги забележуваме и различно реагираме на истите.Тие се одраз на времето во кое живееме и се еден вид урбана уметност, со која се изразува револт или реакција на некоја негативна појава , или коментар на некое збиднување, или пак се дава јавност на она што се чувствува кон некого или нешто. Авторите најчесто се млади луге кои на овој начин го изразуваат својот став кон општеството и околината. Овие записи воглавно се грда слика по зидовите,фасадите и кукните влезови. Инаку значењето на зборот графити потекнува од grapho, грчки збор што значи пишувам или италијански grafitto - украсува зидови /во уметноста зграфито е зидна декоративна сликарска техника /.Доколку се сака графитите да имаат извесна естетска димензија и да послужат како визуелна комуникација пожелно би било да се на одредено препознатливо и карактеристично место кое ке биде одредено од локалните власти.

Saturday, March 13, 2010

Retrospektivna izlozba na Mite Pavlovski

Vo umetnickata galerija Bezisten e pomestena izlozba na sliki od likovniot umetnik i dizajner Mite Pavlovski /1945/.Pavlovski diplomiral na Akademijata za primeneta umetnost vo Belgrad. Clen e na DLUS.Raboti kako tekstilen dizajner-slikar i avtor e na poveke idejni graficki i tekstilni resenija za dizajn i vizuelni komunikacii.Realiziral poveke grupni i samostojni izlozbi.
Vo katalogot Zoran P.Citkusev istaknuva deka znacaen del od negovoto tvorestvo se delata plein air, kade sto ja istaknuva negovata impresionisticka vizija, cuvstvo i nacin na rabota vo edna negova faza. No bez razlika na stilskata opredelenost, na tehnikite vo koi gi raboti delata, Pavlovski e prepoznatliv po svojata slikarska sintaksa, upotreba na koloritna paleta, kusi potezi na cetkata i
recisi divizionisticki pristap vo koj gi modelira svoite estetski razmisli...
Mite Pavlovski e siguren, ponekogas,ponekogas premnogu sabloniziran vo priodot koj,pred se se dolzi na apsolviranite tehnicko-tehnoloski elementi, edinstveniot bagaz od rabotenjeto vo TK makedonka, no i akademskite pouki i rutinata steknata pri dolgogodisnata rabota kako slikar.

Monday, March 8, 2010

Детски ликовен конкурс

Образовната програма на МТВ -емисија Звон, со подршка на Бирото за развој на образованието распиша ликовен конкурс за учениците од основните училишта на тема БОРБА ПРОТИВ ПУШЕЊЕТО. Дозволени се сите цртачки и сликарски техники во неограничен број примероци.
Конкурсот ќе трае до 15 мај 2010 г.а творбите индивидуално или колективно да се доставуваат до Македонската телевизија.

Saturday, March 6, 2010

Cveketo nema grb

Pod ovoj naslov Ivan Sulev, slikar od Stip se pretstavi so tematska postanovka od akvareli i masla vo izlozbeniot salon na NUB-Goce Delcev-Stip.
Vo osvrtot na katalogot promotorot Zoran P.Citkusev ke zabelezi" Interesot na Sulev pri gradenjeto na slikata se dvizi vo dve paralelni linii edna vo pravecot na motivot, negovoto verno pretstavuvanje, a drugata kako obid da se realizira edna plasticna struktura. Dve linii koi se doblizuvaat i se oddalecuvaat za da zavrsat tamu od kade sto trgnale, vizuelnoto i predmetnoto.
Akvarelite slikani vo tenki transparentni sloevi i belina koja dava prozracnost, svetlost i iskriv efekt gi raboti brzo i spontano bez popravki na ona sto e naneseno...:
Inaku Sulev dosega ima realizirano nad 15 samostojni i nad 8o grupni izlozbi.